İSO BELGESİ DANIŞMANLIK

İSO 9001 BELGESİ DANIŞMANLIK

ISO 9001 Danışmanı Kimdir ? Size hangi hizmeti verir ? İSO Belgesi danışmanlık firmaları kimlerdir ?  İSO Kalite Belgesi danışmanlık şirketleri yetki ve sorumlulukları nelerdir anlatmaya çalışacağız.

ISO 9001 Belgesi danışmanı Kimdir ? ISO Belgesi danışmanı elinde bir dosya çıktısı alarak yanına gelen şu CD yi bilgisayarınıza yükleyin şuraları kaşeleyin imzalayın Belgeniz haftaya çıkacak diyen kişi değilidir.

ISO 9001 Danışmanı ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Danışmanlık firması bünyesinde ISO 9001 Konusunda uzman danışmanları bulunan size gerekli yönetim sistemi çalışmalarını tam olarak hayata geçirmeniz için yol gösterici olacak kişidir. Evet Danışman yol göstericidir. ISO 9001 Sistemini danışmanınıza kurdurmaya kalkarsanız sistem işlediği sürece danışmana mahkum olursunuz. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi kurulur iken kuruluş içerisinden mümkünse isşletme ortaklarından ve ya işletmede görevinden ayrılacak son kişiden Kalite Yönetim Temsilcisi seçilir ve bu Kalite Yönetim Temsilcisi kuruluşta ISO 9001 sistemi kurulur iken danışma ile kuruluş arasında köprü vazifesi görür. ISO 9001 Sistem kurulumun her aşamasında Kalite Yönetim Temsilcisi yer alır .

ISO 9001 Danışmanı seçilir iken mümkünse kuruluşun çalışma koşullarını ve proseslerini bilen bir danışman seçmek sistemin kuruluşu açısından daha faydalı olacaktır. İnşaat sektöründe yer alan bir kuruluşun proseslerini bu sektörde hiç yer almamış bir danışmanın bilmesi mümkün değildir. ISO 9001 Belgelendirme sürecinde sizi götürecek olan danışmanlık firmasını kendi şehrinizden seçmeniz süreç ve maliyet açısından size daha az bir tutara neden olacaktır.

Danışman Kuruluşta ne iş yapacak nasıl ISO danışmanlık hizmeti verecek?

Öncelikle danışman sizi ve kuruluşunuzu tanıyacak bir ön fizibilite çalışması yapacak , Organizasyonel yapınızı inceleyecek ve daha sonra proseslerinizi belirleyecek. Bunun ardından bir Yönetim Temsilcisi ataması için sizden talepte bulunacak. Kalite Yönetim Temsilcisi atanıdıktan sonra öncelikle bu ISO 9001 Sistemi nedir ? Ne işe yarar? Şapkadan tavşan mı çıkartır ? Yoksa sizin işleyişinizi dokumante eder ? Kuruluşta ISO Belgesi çalışmalarında kime hangi görevler düşecek gibi çalışanların kafasında ki soru işaretlerini giderecek bir ISO 9001 Temel Eğitimi verir.

Bu eğitimden sonra Kuruluşun dokumantasyonu sürecinde Kalite Yönetim Temsilcisi ile birlikte tüm çalışanlar dokumantasyon hazırlanmasına katkıda bulurlar? Nasıl yani Üretimde ki Gaz altı kaynakçısı da mı dokuman hazırlayacak ? Elbette Hazırlayacak kullandığı Gaz altı Kaynak Makinasınının kullanım kılavuzunu oluştururken bunu en iyi kullanan tarifleyebilir değil mi? O makinenin Günlük Haftalık Aylık Yıllık bakım ihtiyaçlarını ve bakım metodlarını kuruluşunuzda daha iyi bilen birisi var ise o da hazırlayabilir tabi ki !

ISO 9001 Dokuman oluşturma süreci bittikten sonra dokumanlar yayımlanır ve yayımlanırken Üst Yönetim onayına sunulur. Dokumanlar yayımnalmadan önce üst yönetime ISO 9001 Dokumanı nasıl hazırlanır nasıl yayımlanır Nasıl revize edilir. ? Nerde saklanacak ne kadar saklanacak Arşiv süresi nedir gibi bilgileri içeren ISO 9001 Dokumantasyon Eğitimi verilir. Eğitim Şart ! Tabi .  Dokumanlar yayımnaldıktan sonra Form , Liste v.b Kalite Kayıtları oluşturulurken bir taraftanda İç tetkik hazırlıkları yapılır .

İç tetkik öncesi ISO 9001 Danışmanınız ISO 9001 İç tetkik eğitimi verir. İç tetkik nasıl planlanır planlandı yapılmadı be olur ? İç denetim soru listesi nasıl hazırlanır , Denetimde ben ne soracağım yav o benim amirim odadan kovmasın ? İç denetim Raporu nasıl yazılır Takip denetimi nedir gibi sorların cevabı aranır.

ISO 9001 Sistemi tamamdır işliyor tıkır tıkır DÖF açtınız kapattınız sistem uygundur dediğinde danışmanlık kuruluşu hemen belgelendirme seçimine gidilir achat de viagra original.

ISO 9001 Danışmanı belge verecek değil ya size desekte bakmayın danışmanlar der ki şu kuruluştan alalım . Efendim biz danışmanlık kuruluşu olarak hiç bir belgelendirme kuruluşu ile organik ve ya in organik bağ içerisinde olamayız zaten Belgelendirme kuruluşu dediğimiz firma bizim size kurduğumuz ISO 9001 Sistemi adam akıllı olmuş mu onu denetlemey geliyor. ISO 9001 Belgelendirme kuruluşu denetimini yaptı Belge almaya işlemi tamam danışmanlık kuruluşu işini yapmış demektir. Bir sonraki yazımızda da ISO Belgelendirme kuruluşları kimlerdir onu anlatacağız.

Bir Cevap Yazın